Skip to content

15 Triple Crown Dr

Sparta, NJ 07871

Built 2005

Last Sale Price
$787,890
Last Sale Date
Dec 28, 2005

Property Information

Block23002
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,591
Acreage2.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,100
28%
Improvement Value:$454,900
72%
Total Assessment$636,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,826+3.0%
2024$22,171+4.1%
2023$21,293-1.5%
2022$21,624+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$787,890
DeedBook 3011, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 2005