Skip to content

261 Glen Rd

Sparta, NJ 07871

Built 1956

Last Sale Price
$343,250
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block27001
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page2701

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,206
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
35%
Improvement Value:$205,400
65%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,409+3.0%
2024$11,082+4.1%
2023$10,643-1.5%
2022$10,809+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$343,250

From: BISCHOFF HOLDINGS, LLC

To: MCMEEN, E ELLSWORTH III & SHIELA T

Sq Ft2,206DeedBook 3453, Page 591Recorded11/9/2017

Property Sale

Sale
$153,000

From: LEWIS, SHMUEL & TOBY

To: BISCHOFF HOLDINGS, LLC

Sq Ft2,206DeedBook 3398, Page 486Recorded8/3/2016

Property Sale

Sale
$253,925
DeedBook 2671, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1956