Skip to content

68 Under Rock Rd

Sparta, NJ 07871

Built 1993

Last Sale Price
$446,300
Last Sale Date
Sep 9, 1993

Property Information

Block35002
Lot43
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page3501

Building Details

Building Class17
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage3,823
Acreage1.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,100
31%
Improvement Value:$384,400
69%
Total Assessment$558,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,045+3.0%
2024$19,469+4.1%
2023$18,699-1.5%
2022$18,989+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$446,300
DeedBook 1952, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1993