Skip to content

352 West Shore Trl

Sparta, NJ 07871

Built 1955

Last Sale Price
$528,000
Last Sale Date
Mar 6, 2018

Property Information

Block4001
Lot142
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page415

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,304
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,300
61%
Improvement Value:$210,400
39%
Total Assessment$536,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,262+3.0%
2024$18,709+32.5%
2023$14,122-1.5%
2022$14,341+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$528,000

From: ZANINELLI, EDWARD G & GERRY L

To: SPELLMAN, PETER J & DEVON E

Sq Ft1,304DeedBook 3469, Page 895Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 2754, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1955