Skip to content

644 West Shore Trl

Sparta, NJ 07871

Built 1964

Last Sale Price
$339,500
Last Sale Date
Jun 2, 2000

Property Information

Block4001
Lot32
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page402

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,590
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,200
62%
Improvement Value:$148,400
38%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,019+3.0%
2024$13,616+4.1%
2023$13,077-1.5%
2022$13,280+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$339,500
DeedBook 2473, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1964