Skip to content

10 Woodbine Ln

Sparta, NJ 07871

Built 1940

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block5058
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page501

Building Details

Building Class16
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage793
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,600
59%
Improvement Value:$80,600
41%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,078+3.0%
2024$6,874+4.1%
2023$6,602-1.5%
2022$6,705+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$75,000
Sq Ft793DeedBook 3588, Page 677Recorded5/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 1378, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1940