Skip to content

60 Musconetcong Ave

Stanhope, NJ 07874

Built 1997

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Jul 8, 1998

Property Information

Block10704
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStanhope Boro
Tax Map PageT107

Building Details

Building Class17
Description2S SLAB
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,284
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,500
43%
Improvement Value:$159,800
57%
Total Assessment$280,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,403+2.1%
2024$12,153+2.9%
2023$11,806+1.5%
2022$11,635+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 2301, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1997