Skip to content

15 Hickory Dr

Stanhope, NJ 07874

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block10904
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStanhope Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,084
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
40%
Improvement Value:$118,500
60%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,915+2.0%
2024$8,739+2.9%
2023$8,494+1.4%
2022$8,374+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1082, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1930