Skip to content

23 James St

Stanhope, NJ 07874

Built 1961

Last Sale Price
$141,500
Last Sale Date
Apr 29, 1997

Property Information

Block11603
Lot12
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStanhope Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,500
54%
Improvement Value:$101,100
46%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,913+2.0%
2024$9,717+2.9%
2023$9,445+1.4%
2022$9,311+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 2216, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1961