Skip to content

909 Plymouth Lake Dr E

Newton, NJ 07860

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block1001
Lot26
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class12
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage592
Acreage0.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
68%
Improvement Value:$19,200
32%
Total Assessment$60,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,195+3.3%
2024$2,125+5.5%
2023$2,014+3.7%
2022$1,941+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft592DeedBook 10366, Page 1903Recorded3/4/2025

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 2527, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$3,500
DeedBook 1011, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1960