Skip to content

908 Plymouth Lake Dr E

Newton, NJ 07860

Built 1970

Last Sale Price
$42,500
Last Sale Date
Oct 25, 1978

Property Information

Block1201
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SB-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage912
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
47%
Improvement Value:$83,900
53%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,460+3.5%
2024$5,278+5.8%
2023$4,990+3.9%
2022$4,801+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$42,500
DeedBook 1017, Page 1171

Property Built

Built

Year Built: 1970