Skip to content

929 Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 1991

Property Information

Block1401
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,322
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
43%
Improvement Value:$78,200
57%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,014+3.3%
2024$4,854+5.5%
2023$4,601+3.7%
2022$4,435+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940