Skip to content

1042 Old Foundry Rd

Newton, NJ 07860

Built 1988

Last Sale Price
$16,000
Last Sale Date
Jan 28, 1985

Property Information

Block1502
Lot6.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-AG
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage2,208
Acreage3.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
31%
Improvement Value:$194,100
69%
Total Assessment$280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,173+3.3%
2024$9,848+5.5%
2023$9,335+3.7%
2022$8,998+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$16,000
DeedBook 1247, Page 177