Skip to content

980 Old Foundry Rd

Newton, NJ 07860

Built 1981

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
May 10, 1993

Property Information

Block1601
Lot6.04
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF-Y
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,382
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
36%
Improvement Value:$138,600
64%
Total Assessment$215,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,804+3.3%
2024$7,554+5.5%
2023$7,161+3.7%
2022$6,903+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 1931, Page 147

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 1702, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1981