Skip to content

1053 Stillwater Rd

Newton, NJ 07860

Built 1979

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block1601
Lot8.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-BG-UG
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,888
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
29%
Improvement Value:$146,700
71%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,245+3.4%
2024$7,006+5.7%
2023$6,628+3.9%
2022$6,380+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,888DeedBook 10333, Page 428Recorded9/6/2024

Property Sale

Sale
$53,325
DeedBook 1038, Page 1142

Property Built

Built

Year Built: 1979