Skip to content

939 Mt Benevolence Rd

Newton, NJ 07860

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block1602
Lot12.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF-S
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage2,238
Acreage1.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,200
28%
Improvement Value:$170,200
72%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,613+3.3%
2024$8,337+5.5%
2023$7,903+3.7%
2022$7,618+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,238DeedBook 10423, Page 797Recorded12/5/2025

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,238DeedBook 3591, Page 677Recorded6/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 1314, Page 84