Skip to content

925 Swartswood Rd

Newton, NJ 07860

Built 1950

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block1703
Lot19
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-O
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,190
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$96,800
62%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,689+3.3%
2024$5,507+5.5%
2023$5,220+3.7%
2022$5,032+4.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,190DeedBook 3633, Page 228Recorded4/29/2022

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3299, Page 10

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2922, Page 165

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 2036, Page 13

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1557, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1950