Skip to content

1058-1060 Rt 521

Newton, NJ 07860

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2008

Property Information

Block1703
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-UG-MULTI
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,184
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
17%
Improvement Value:$250,100
83%
Total Assessment$301,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,942+3.3%
2024$10,592+5.5%
2023$10,040+3.7%
2022$9,678+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 1406, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1910