Skip to content

902 Palmetto Tr

Newton, NJ 07860

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2018

Property Information

Block203
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage864
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
37%
Improvement Value:$102,300
63%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,921+3.3%
2024$5,732+5.5%
2023$5,433+3.7%
2022$5,237+8.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,150
DeedBook 1997, Page 151

Property Sale

SaleMulti
$69,500
DeedBook 1278, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1965