Skip to content

1000 Rt 521

Newton, NJ 07860

Built 2011

Last Sale Date
Oct 1, 2058

Property Information

Block2201
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class18
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage2,041
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,800
39%
Improvement Value:$287,200
61%
Total Assessment$474,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,197+3.3%
2024$16,647+5.5%
2023$15,779+3.7%
2022$15,211+4.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 3119, Page 309