Skip to content

973 Rt 521

Newton, NJ 07860

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2019

Property Information

Block2202
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-BG
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,458
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
34%
Improvement Value:$110,300
66%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,052+3.3%
2024$5,858+22.4%
2023$4,787+3.7%
2022$4,615+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 961, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1950