Skip to content

901 Rt 521

Newton, NJ 07860

Commercial

Last Sale Price
$230,604
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block2301
Lot12
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
DescriptionRESTAURANT
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
53%
Improvement Value:$100,000
47%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,800+3.3%
2024$7,551+5.5%
2023$7,157+3.7%
2022$6,899+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$230,604

From:

To:

DeedBook 3475, Page 78Recorded5/7/2018

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 2626, Page 128

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2406, Page 236

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 1133, Page 6