Skip to content

1041 Stillwater Rd

Newton, NJ 07860

Built 1958

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block2401
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-UG
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,068
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
42%
Improvement Value:$88,300
58%
Total Assessment$151,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,500+3.3%
2024$5,324+5.5%
2023$5,047+3.7%
2022$4,865+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 3449, Page 638Recorded10/13/2017

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2399, Page 57

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 923, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1958