Skip to content

912 Old Schoolhouse Rd

Newton, NJ 07860

Built 1984

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block2501
Lot36.09
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-Y-UG
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage2,061
Acreage1.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
26%
Improvement Value:$198,200
74%
Total Assessment$267,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,716+3.3%
2024$9,405+5.5%
2023$8,915+3.7%
2022$8,594+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$317,000
Sq Ft2,061DeedBook 3536, Page 39Recorded10/23/2019

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1589, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1984