Skip to content

913 Oriole Tr

Newton, NJ 07860

Built 1950

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block2903
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF-O
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage832
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
37%
Improvement Value:$69,500
63%
Total Assessment$110,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,994+3.3%
2024$3,867+5.5%
2023$3,665+3.7%
2022$3,533+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft832DeedBook 3596, Page 442Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 3164, Page 319

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 2876, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1950