Skip to content

903 Field Ln

Newton, NJ 07860

Built 1946

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 17, 2017

Property Information

Block3003
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF-L
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,635
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
37%
Improvement Value:$92,200
63%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,322+3.3%
2024$5,152+5.5%
2023$4,884+3.7%
2022$4,708+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,635DeedBook 3421, Page 696Recorded3/22/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1946