Skip to content

903 Crandon Lake Dr W

Newton, NJ 07860

Built 1965

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Nov 18, 2013

Property Information

Block307
Lot12
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,166
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
38%
Improvement Value:$90,300
62%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,301+3.3%
2024$5,131+5.5%
2023$4,864+3.7%
2022$4,688+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 3326, Page 102Recorded12/6/2013

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 1986, Page 333

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 1614, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1965