Skip to content

920 Millbrook Rd

Newton, NJ 07860

Built 1935
Farm (Regular)

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block3101
Lot49
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description4 RES BLDGS
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,543
Acreage5.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,200
25%
Improvement Value:$330,300
75%
Total Assessment$441,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,018+3.3%
2024$15,505+5.5%
2023$14,698+3.7%
2022$14,168+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft1,543DeedBook 10316, Page 1267Recorded6/11/2024

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1730, Page 303

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 992, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1935