Skip to content

929 Maple Ave

Newton, NJ 07860

Built 1872

Last Sale Date
Sep 12, 2045

Property Information

Block3201
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-BARN
Dwellings1
ZoningR2A
Sq Footage1,751
Acreage1.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,900
30%
Improvement Value:$148,200
70%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,695+3.3%
2024$7,449+5.5%
2023$7,061+3.7%
2022$6,806+24.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,751DeedBook 3352, Page 626Recorded1/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1872