Skip to content

905 Wall St

Newton, NJ 07860

Built 1962
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block3305
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF-Y-UG-POOL
Dwellings1
ZoningR3A
Sq Footage2,702
Acreage1.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
22%
Improvement Value:$218,100
78%
Total Assessment$280,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,169+3.3%
2024$9,844+5.5%
2023$9,331+3.7%
2022$8,995+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962