Skip to content

920 Potters Rd

Newton, NJ 07860

Built 1972

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block3502
Lot11.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-BG
Dwellings1
ZoningR3A
Sq Footage1,759
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
39%
Improvement Value:$123,400
61%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+3.3%
2024$7,143+5.5%
2023$6,771+3.7%
2022$6,527+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,759DeedBook 3639, Page 263Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 2828, Page 122

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 1016, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1972