Skip to content

941 Fredon Rd

Newton, NJ 07860

Built 1960

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Jun 19, 2015

Property Information

Block3502
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-BG
Dwellings1
ZoningR3A
Sq Footage1,290
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
44%
Improvement Value:$73,200
56%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,727+3.3%
2024$4,576+5.5%
2023$4,338+3.7%
2022$4,181+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 3364, Page 703Recorded6/26/2015

Property Sale

Sale
$37,349

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 3315, Page 186Recorded7/2/2013

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1482, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1960