Skip to content

956 Fredon Rd

Newton, NJ 07860

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2005

Property Information

Block3503
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-ATG
Dwellings1
ZoningR3A
Sq Footage2,592
Acreage2.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
27%
Improvement Value:$189,800
73%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,451+3.3%
2024$9,149+5.5%
2023$8,672+3.7%
2022$8,359+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 1108, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1981