Skip to content

912 Aspen Dr

Newton, NJ 07860

Built 1965

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 31, 2013

Property Information

Block3510
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-BG
Dwellings1
ZoningR2A
Sq Footage1,078
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
33%
Improvement Value:$132,700
67%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,187+3.3%
2024$6,957+5.5%
2023$6,595+3.7%
2022$6,357+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 3316, Page 583Recorded7/25/2013

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2869, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1965