Skip to content

939 Cedar Dr

Newton, NJ 07860

Built 1986

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jun 16, 1989

Property Information

Block3902
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-BG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage1,600
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
33%
Improvement Value:$125,900
67%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,988+1.1%
2024$6,915+5.2%
2023$6,571+3.6%
2022$6,346+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 1661, Page 220

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 1353, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1986