Skip to content

902 Meadowbrook Rd

Newton, NJ 07860

Built 1962

Last Sale Price
$265,500
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block3905
Lot1.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-AG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage2,928
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,300
20%
Improvement Value:$243,400
80%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,153+1.9%
2024$10,947+5.3%
2023$10,393+3.6%
2022$10,029+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,500

From:

To:

Sq Ft2,928DeedBook 3390, Page 79Recorded5/5/2016

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1944, Page 168

Property Sale

Sale
$8,253
DeedBook 1777, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1962