Skip to content

962 Cedar Dr

Newton, NJ 07860

Built 1989

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 18, 1992

Property Information

Block3906
Lot13.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F-AG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage2,018
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,300
23%
Improvement Value:$194,000
77%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,288+1.6%
2024$9,142+5.3%
2023$8,682+3.6%
2022$8,380+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1880, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 1616, Page 206

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 1567, Page 128