Skip to content

940 Cedar Dr

Newton, NJ 07860

Built 1960

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 3, 2018

Property Information

Block3907
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage1,965
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
29%
Improvement Value:$147,800
71%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,721+1.3%
2024$7,624+5.3%
2023$7,243+3.6%
2022$6,994+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,965DeedBook 3502, Page 180Recorded12/17/2018

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1463, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1960