Skip to content

958 Ridge Rd

Newton, NJ 07860

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block4003
Lot14.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-30
Sq Footage2,234
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
26%
Improvement Value:$233,100
74%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,570+1.9%
2024$11,351+5.3%
2023$10,776+3.6%
2022$10,399+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005