Skip to content

907 Lower Lake E

Newton, NJ 07860

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block416
Lot32
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage770
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,900
60%
Improvement Value:$58,900
40%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,362+3.3%
2024$5,191+5.5%
2023$4,920+3.7%
2022$4,743+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 3229, Page 569

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 2819, Page 132

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 16973, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1962