Skip to content

901 Cedar Dr

Newton, NJ 07860

Built 1929

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 7, 2015

Property Information

Block4209
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SST-R-UG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage1,022
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
40%
Improvement Value:$100,200
60%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,230+0.8%
2024$6,181+5.2%
2023$5,875+3.5%
2022$5,675+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,022DeedBook 3365, Page 731Recorded7/9/2015

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1040, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1929