Skip to content

905 Walnut Dr E

Newton, NJ 07860

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2012

Property Information

Block4301
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF-O
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage964
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
38%
Improvement Value:$91,000
62%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,501+0.5%
2024$5,475+5.2%
2023$5,206+3.5%
2022$5,030+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 931, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1955