Skip to content

941 Walnut Dr W

Newton, NJ 07860

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$353,000
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block4405
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SF-Y-UG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage1,218
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,400
24%
Improvement Value:$182,100
76%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896+1.5%
2024$8,762+5.3%
2023$8,322+3.6%
2022$8,033+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$353,000
Sq Ft1,218DeedBook 10433, Page 1583Recorded1/28/2026

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$6,666
DeedBook 1045, Page 148