Skip to content

912 Thoenig Rd

Newton, NJ 07860

Built 1970

Last Sale Price
$231,750
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block602
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF-L
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,440
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
30%
Improvement Value:$136,100
70%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,071+3.3%
2024$6,845+9.7%
2023$6,238+3.9%
2022$6,004+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$231,750
Sq Ft1,440DeedBook 3645, Page 84Recorded8/2/2022

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2438, Page 86

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 1378, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1970