Skip to content

1022 Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 1960

Last Sale Date
Jun 29, 2011

Property Information

Block901
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-UG
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,140
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
30%
Improvement Value:$95,500
70%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,945+3.3%
2024$4,787+5.5%
2023$4,537+3.7%
2022$4,374+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3273, Page 721

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 2862, Page 239

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1427, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1960