Skip to content

82 Fountain Sq

Sussex, NJ 07461

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block607
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySussex Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SF-A
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,000
59%
Improvement Value:$168,200
41%
Total Assessment$411,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,371-1.0%
2024$14,515+4.4%
2023$13,907+3.8%
2022$13,397-23.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3601, Page 522Recorded8/13/2021