Skip to content

3 Whipporwill Ct

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1977

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 17, 1998

Property Information

Block108
Lot18
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,700
57%
Improvement Value:$122,100
43%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,295+0.7%
2024$6,249-3.6%
2023$6,484+9.2%
2022$5,938-7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2305, Page 181

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 1294, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1977