Skip to content

10 Esther Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1985

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Dec 11, 1987

Property Information

Block112
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4A

Building Details

Building Class17
Description2S FW F 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,832
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,600
38%
Improvement Value:$332,400
62%
Total Assessment$532,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,243-1.5%
2024$11,412+24.2%
2023$9,190+3.6%
2022$8,867+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 1530, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1985