Skip to content

1 Bantry Ct

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 1993

Property Information

Block114
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4C

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,600
61%
Improvement Value:$125,500
39%
Total Assessment$323,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,757+0.3%
2024$6,734+1.3%
2023$6,651+4.0%
2022$6,395+7.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 1354, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1980