Skip to content

1 Bentwood Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block119
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4C

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,019
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
54%
Improvement Value:$167,000
46%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,687-0.2%
2024$7,704+2.0%
2023$7,556+3.9%
2022$7,274+7.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988